Konkurs ze znajomości budownictwa pasywnego skierowany jest do uczniów technikum budowlanego. Już po raz drugi został zorganizowany przez Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu. Bolix został sponsorem tegorocznej edycji, która odbyła się 24.03.2017r.

Czym w ogóle jest budownictwo pasywne? Dom Pasywny jest budynkiem o ekstremalnie niskim zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania wnętrza. Wyróżnia się przede wszystkim tym, że wykorzystuje energię z promieniowania słonecznego w sposób pasywny, czyli biernie bez wykorzystania aktywnych rozwiązań instalacyjnych. Za cenę niewiele wyższych nakładów inwestycyjnych otrzymuje się gwarancję zwrotu poniesionych dodatkowych kosztów oraz wysoki komfort cieplny i bezpieczeństwo energetyczne.

W związku z rosnącą ilością obiektów budowanych w tej technologii oraz wzrostem zainteresowania tematyką budownictwa energooszczędnego nauczyciele z Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej w Żywcu postanowili zorganizować konkurs z wiedzy na ten temat. Skierowany on jest przede wszystkim do uczniów klas technikum o profilu budowlanym oraz o profilu odnawialnych źródeł energii. Ideą jest doskonalenie wiedzy na temat budownictwa pasywnego oraz propagowanie postaw ekologicznych. Firma Bolix chętnie bierze udział w takich inicjatywach, dlatego postanowiła wesprzeć tegoroczną edycję, fundując nagrody dla zwycięzców.  Otwarcia Konkursu Wiedzy o Budownictwie Pasywnym i Energooszczędnym, pod honorowym patronatem Starosty Żywieckiego Andrzeja Kalaty  i  Śląskiego Kuratora Oświaty Urszuli Bauer - dokonali Wicestarosta Żywiecki Stanisław Kucharczyk oraz Przewodniczący Komisji Edukacji Starostwa Powiatowego Adrian Midor. Wzięły w nim udział zespoły ze szkół z Bielska-Białej, Bytomia, Cieszyna, Sosnowca, Wodzisławia Śląskiego, Żor i oczywiście z Żywca. Zwyciężyła drużyna z Zespołu Szkół Budowlanych z Cieszyna. Drużyna gospodarzy zajęła czwarte miejsce.