Nic tak nie upiększa wnętrz jak kolory. Za pomocą dostępnych na rynku farb dekoracyjnych mamy niemal nieograniczone możliwości kreowania wyglądu ściany.

Nic tak nie upiększa wnętrz jak kolory. Za pomocą dostępnych na rynku farb dekoracyjnych mamy niemal nieograniczone możliwości kreowania wyglądu ściany. Co wybrać, by nie żałować?

Co może farba?

Okazuję się, że bardo dużo. Potrafi pokryć ścianę powłoką matową lub połyskującą, może imitować drewno, kamień i inne naturalne materiały, a także wyglądać jak wzorzysta tapeta lub tkanina o wyrazistym splocie. Oprócz walorów dekoracyjnych, farby do ścian wewnętrznych i sufitów powinny charakteryzować się trwałością barw i znikomą emisją szkodliwych substancji, a także zapewniać możliwość łatwego zmywania zabrudzeń.

Udoskonalanie swoich pomysłów producenci farb rozpoczęli od ulepszania ich właściwości użytkowych. Dzisiaj nikogo już nie dziwią powłoki dekoracyjne, które można wielokrotnie szorować szczotką, ani też takie, które spokojnie można zastosować w łazience lub kuchni, bowiem są całkowicie odporne na wilgoć i wysoką temperaturę. – Dzięki specjalnym mieszalnikom farb, możemy wybrać nawet najbardziej wyszukany kolor – mówi Marek Zając z firmy Bolix. – Są również dostępne na rynku powłoki o wysokiej paroprzepuszczalności, szczególnie zalecane w miejscach, gdzie ściany mogą być okresowo zawilgocone oraz produkty ze składnikami grzybo – czy bakteriobójczymi.   

Większość gotowych do użycia farb do wnętrz przeznaczonych do malowania ścian i sufitów to wodne dyspersje tworzyw sztucznych, komponowane z różnych żywic polimerowych, modyfikowanych dodatkami poprawiającymi własności użytkowe. W praktyce przyjmuje się ogólny podział na kilka grup wyrobów, zależnie od głównego składnika powłokotwórczego, choć w rzeczywistości farby najczęściej zawierają mieszaninę różnych spoiw. I tak farby możemy podzielić na: polioctanowe – stosowane do nakładania na cienkie powłoki z farb klejowych, akrylowe – farby o uniwersalnym zastosowaniu; wykazują dobrą elastyczność, przyczepność do podłoża oraz wysoką zdolność krycia, lateksowe - charakteryzują się dużą odpornością na ścieranie, elastycznością, a także wysoką paroprzepuszczalnością. Można pokrywać nimi ściany wymagające częstego zmywania; szczególnie polecane do pomieszczeń „mokrych”: kuchni, łazienek, pralni, alkidowe - dają szczelną, odporną na wodę powłokę o wysokiej przyczepności do podłoża. Ich składniki wykorzystywane są głównie w farbach izolujących oraz mineralne - dziś rzadko wykorzystywane ze względu na niską trwałość uzyskiwanych z nich powłok; stosowane tylko w pomieszczeniach suchych. Ciekawe efekty dekoracyjne można uzyskać stosując farby mozaikowe. Różne tempo wysychania wchodzących w ich skład komponentów pozwala na mechaniczne (przy pomocy wałka, szmatki lub pędzla) zdejmowanie nie zaschniętych fragmentów, co umożliwia uzyskanie fantazyjnych, wielobarwnych wzorów.

Nie zawsze osiągnięty efekt jest zasługą samej farby. Wiele zależy od sposobu jej nakładania, od rodzaju użytych do aplikacji narzędzi oraz naszej wyobraźni np. powłoka transparentna nakładana pędzlem o krótkim włosiu widoczna będzie na powierzchni jako struktura o bardzo ostrych, wyraźnie zarysowanych wzorach. Dwukrotne naniesienie powłoki o tym samym odcieniu pędzlem o długim włosiu pozwala na uzyskanie bardziej gęstej struktury…

Możliwości w kreowaniu kolorowych wnętrz jest cała gama - jedyne ograniczenie stanowi nasza… wyobraźnia.