Trwałość przytwierdzenia termoizolacji do podłoża zależy w dużym stopniu od tzw. wstępnej wytrzymałości kleju do ociepleń. Specjalistyczne badania BOLIX, tej nie zawsze docenianej, właściwości stanowią istotny element budowania jakości oferowanych produktów.

Aby skutecznie zamocować termoizolację do ściany, zaprawa klejąca musi spełniać pewne funkcje już w trakcie pierwszych kilkunastu godzin po zastosowaniu. Spoina klejowa jest wtedy poddawana oddziaływaniom wiatru i ciężaru materiału termoizolacyjnego, a w kolejnych etapach prac musi być odporna także na czynniki powodujące drgania i naprężenia, np. mocowanie mechaniczne czy szlifowanie powierzchni styropianu. Producenci chemii budowlanej tworzą więc całościowe systemy, złożone z precyzyjnie dobranych produktów o określonej jakości. Wymagają one odpowiednich procedur przy produkcji, dystrybucji czy samym użytkowaniu. Nie można zapominać również o warunkach stosowania i obciążeniach technologicznych w fazie realizacji.

W ociepleniach styropianem, wykonywanych produktami BOLIX, stosuje się dedykowane kleje, BOLIX Z i U. Jako części składowe systemu mają zapewnić trwałe mocowanie styropianu do podłoża. Ich wytwarzanie stanowi element specjalnego programu jakościowego BOLIX BTQS, łączącego nadzór firmowych laboratoriów i Działu Jakości z badaniami niezależnych instytucji oraz rekomendacjami Instytutu Techniki Budowlanej. Prowadzone przez Dział R&D badania laboratoryjne wykazały, że odpowiednio opracowane i dobrane rozwiązania mogą mieć aż o 30% większą wytrzymałość wstępną od innych, analogicznych produktów.

W przypadku klejów, produkt należy dostosować do podłoża, przytwierdzanego materiału czy warunków panujących wokół. Jego skuteczność nie może być więc efektem przypadkowych zdarzeń, lecz powinna wynikać z procesów opartych o jasne wytyczne i potwierdzonych konkretnymi badaniami. Wysoka finalna jakość musi też iść w parze z właściwym łączeniem wszystkich materiałów i ich poprawnym użyciem. Nieocenioną pomocą może tu okazać się profesjonalne doradztwo techniczne oferowane przez BOLIX (801 650 222), będące zawsze naszym stałym punktem polityki jakościowej.

Więcej o klejach do styropianu BOLIX tutaj.