Termomodernizacja sposobem na walkę ze smogiem!

SMOG A TERMOMODERNIZACJA – jaki wpływ na powietrze ma odpowiednie ocieplenie Twojego domu?

Wiele razy wspominamy o kompleksowej termomodernizacji, ale co to właściwie znaczy?

W ogólnym podejściu termomodernizacja to działania, które mają na celu zmniejszenie zapotrzebowania i zużycia energii cieplnej w budynku mieszkalnym.              W pierwszej kolejności najważniejsza jest termoizolacja czyli odpowiednie ocieplenie budynku. Proces ten wymaga nie małych nakładów finansowych, jednak pozwala na oszczędności w przyszłości, ponieważ dzięki odpowiedniej termoizolacji wysokość rachunków za ogrzewanie domów zdecydowanie się obniża. Mało kto jest świadomy, iż jest to najlepszy sposób na poprawę efektywności energetycznej budynków. Oprócz tego, że generuje oszczędności energii potrzebnej do zapewnienia komfortu termicznego to sprawia, że emisja szkodliwych substancji diametralnie się zmniejsza co pozwoliłoby znacznie ograniczyć problem SMOG-u w Polsce.

Dopiero kolejnym krokiem powinna być modernizacja, bądź całkowita wymiana instalacji grzewczej domu. Ponieważ docieplony dom zużywa mniej energii, możliwy jest zakup źródła ciepła (kotła)o mniejszej mocy dzięki temu kocioł taki pracuje w optymalnym zakresie oraz ponosimy mniejsze koszty zakupu.

Co dzieje się jeśli dom nie jest dobrze ocieplony i jak sprawdzić czy Twój dom jest odpowiednio ocieplony?

W Polsce budynki, które powinny jako pierwsze być wzięte „pod lupę” to te zbudowane przed 1989 rokiem, używające do ogrzewania paliw stałych (drewno, węgiel brunatny, kamienny, antracytowy, grafit). Stare budownictwo ma to do siebie, że powoduje duże ubytki cieplne

Najlepszym sposobem na zobrazowanie jest badanie kamerą termowizyjną, celem takiego badania jest sprawdzenie jakościowe izolacyjności cieplnej domu.       Obrazy z takiej kamery mogą wykryć wszelkiego rodzaju braki w izolacji budynku. Najlepiej badanie termowizyjne wykonywać w zimie, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0°C.

Dzięki termowizji mamy możliwość zaobserwować rozkład temperatur na badanej powierzchni, oraz miejsca występowania mostków termicznych - są to miejsca, które cechują się zaniżoną izolacyjnością termiczną.

W jakiej kolejności prowadzona powinna być termomodernizacja i czy ma to wpływ na nasz domowy budżet?

Aby działania przez nas podejmowane były miarodajne każdy budynek przed rozpoczęciem działań powinien zostać poddany audytowi energetycznemu – czyli oszacowaniu parametrów technicznych i ekonomicznych przedsięwzięcia, który powinien poprzedzić wybór rozwiązania optymalnego. Nie jest to jednak obowiązek   co niestety może prowadzić do przewymiarowania np. w wyborze kotła.

Bardzo ważna jest kolejność prowadzonych działań podczas termomodernizacji-NAJPIERW TERMOIZOLACJA PÓŹNIEJ WYMIANA ŹRÓDŁA CIEPŁA, w innym przypadku dojdzie do przewymiarowania, czyli wybrania sprzętu nad wymiar potrzeb, gdyż zapotrzebowanie na ciepło w domu, który nie został ocieplony jest co najmniej dwa razy większe.

Te zmiany początkowo wymagają niemałego nakładu finansowego, należy to jednak traktować jako inwestycję w zdrowie, komfort oraz mniejsze rachunki za ogrzewanie w przyszłości, czego niestety wielu z nas nie bierze pod uwagę.

Jaki wpływ mają te działania na poprawę powietrza?

Najważniejsza jest  świadomość, że odpowiednie ocieplenie nowych, oraz poprawa ocieplenia starych budynków przyczynią się do zmniejszenia strat energii              co w dalszej perspektywie pozwoli ograniczyć ilość zanieczyszczeń emitowanych podczas spalania paliw kopalnianych, jest to PIERWSZY I NAJWAŻNIEJSZY krok do zmniejszenia SMOG-u w Polsce. Gdyby wszystkie domy w Polsce były odpowiednio ocieplone ,  do powietrza nie dostawałaby się już tak ogromna ilość szkodliwych pyłów szkodzących naszemu zdrowiu.

Pamiętajmy więc, że problem czystego powietrza dotyczy nas wszystkich, musimy być tego świadomi, że tylko my możemy to zmienić i wspólnie walczyć i starać się stworzyć POLSKĘ BEZ SMOGU.